Чи небезпечна радіація в Україні та Чорнобилі?

Відкриття нейтрона у 1932 році можна вважати народженням ядерної фізики, але винахід атомних бомб, знищення Хіросіми і Нагасакі, аварія на Чорнобильській АЕС та багато інших факторів вплинули на формування у багатьох людей логічного ланцюжка: радіація = смертельна небезпека. Але чи такий страшний чорт, як його малюють? Спойлер: нема про що турбуватись. Ми у Deinde вирішили тебе заспокоїти, розповісти тобі про радіацію і розібратися з деякими міфами.

Ти кожного дня зазнаєш радіаційного випромінювання, але справа не в близькому сусідстві Чорнобиля. Радіацію випромінює майже все на світі: сонце, космос, небо, земля, будинки, сусіди, ти і навіть банани. Але не поспішай збирати речі і припиняти вітатись з бабусями біля під’їзду.

Для початку проведемо невеликий лікнеп: поглинене випромінювання радіації вимірюється у «зівертах» – ЗВ, та його похідних: «мілі», «мікро» і тд. Середня доза опромінення людини за рік коливається від 2,4 мілізіверта (мЗв) до 3 мЗв. Останнє, що тобі потрібно запам’ятати: в 1 мЗв = 1000 мікрозіверта (мкЗв). Все просто, згоден? Поїхали далі!

Якщо ти спиш в одному ліжку з коханою людиною, вітаємо – за ніч ти отримуєш дозу радіації в 0,05 мкЗв. Двогодинний політ на літаку дорівнює 20-30 мкЗв. Але порівняємо це з чимось більш небезпечним – якщо палити одну цигарку в день, то за рік доза радіації складатиме 2,7 мЗв. Флюорографія в лікарні дорівнює 0,6 мЗв. Зовсім інший рівень радіації у космосі – близько 0,5 мЗв / день. Тільки уяви, за місяць космонавти отримують річну дозу радіації! Але вважається, що шкідливий рівень починається зі 100 мЗв, а смертельний – з 5000 мЗв.

Як це взагалі працює?

0-138-min

Уяви, що радіаційне випромінювання – це куля, яка летить з такою шаленою швидкістю, що її частинки можуть вибити електрони з атомів. Одна-дві кулі не заподіють тобі великої шкоди, але якщо їх дуже багато, то можуть пошкодити молекули організму. Коли ушкоджень стає надто багато, деякі клітини ризикують перетворитись у ракові, а зламане ДНК передасть твоєму потомству неправильний код.

Не всі види випромінювання небезпечні, багато чого залежить від їх періоду напіврозпаду і пробивної сили. Радіоізотопи альфа і бета-випромінювання не подолають навіть зовнішній шар шкіри, але якщо вони потрапляють всередину з пилом, їжею або водою, то вже тоді можуть заподіяти шкоди. Ще пронизує наскрізь гамма-радіація, але й потрапити під неї набагато складніше.

І що там з Чорнобилем?

Dark-207-min

З моменту аварії на ЧАЕС, радіаційний фон знизився в 10 тисяч разів. Але радіація поширюється нерівномірно, осідає острівцями, як пил. Деякі місця у 10-кілометровій зоні відчуження досі залишаються небезпечними, саме тому їздити у Чорнобиль можна тільки з кваліфікованими фахівцями. 

На щастя, якщо захочеш побувати у Прип’яті, прогулятися вздовж Дуги, і навіть зробити селфі поруч з 4-м енергоблоком, то разом з Deinde ніяка небезпека тобі не загрожує. Ми знаємо найкрутіший, але при цьому найбезпечніший маршрут, і на всяк випадок постійно озброєні дозиметрами. Крім того, перед обідом ти пройдеш спеціальну рамку, яка вимірює радіаційний фон, але на нашій пам’яті ще ніхто не залишився голодним 😉

 У Чорнобилі радіаційний фон становить приблизно 0,29 мкЗв. У деяких місцях біля самої ЧАЕС показник сягає 2,79 мкЗв. Щоб ти розумів, у Києві позначка не перевищує 0,14 мкЗв. Науковці кажуть, що фон поступово повертається до минулих показників, які були ще до аварії. Зокрема, знизився рівень у Житомирській області, де була зафіксована велика пляма радіації. Але Прип’ять з околицями ще мільйон років залишатиметься безлюдною – надто багато радіації в ґрунтових водах, землі та деревах. 

Радіація в Україні

Dark-79-min

В Україні рівень радіаційного фону може варіюватися, на це впливає безліч факторів. Показники на 90% території – в межах 70-130 нЗв. Вище рівень радіації можна зафіксувати поблизу теплових електростанцій. У кам’яному вугіллі, який використовується для роботи ТЕЦ, містяться радіоактивні елементи калій-40, уран-238 і торій-232. Іронія в тому, що шкідливі викиди від атомних електростанцій в рази менше і безпечніше. Але рівень випромінювання можна виявити навіть поруч з гранітними плитами. Виходить, що масовий демонтаж пам’ятників Леніну, на яких так любили сидіти неформали – непоганий вийшов спосіб боротьби з радіацією.

Корисні рецепти для боротьби з радіацією

Dark-198-min

Радіація накопичується в організмі, тому наостанок порадимо тобі декілька корисних рецептів. Позбутися від накопичених радіонуклідів повністю – завдання практично нездійсненне, але наші поради допоможуть активізувати обмін речовин і прискорити виведення всього поганого з організму.

Треба вживати більше антиоксидантів: вітамінів А, С, Е (червоне вино, виноград). Ще із корисного – сметана, сир, молоко, зерновий хліб, висівки, вівсянка, необроблений рис, чорнослив. Допомагає альгінова кислота, вона міститься в бурих морських водоростях і штучній ікрі, але щоб відчути ефект їх треба кожного дня вживати по 100 грамів. 

Білки (м’ясні продукти) містять незамінні амінокислоти (в організмі людини не утворюються і повинні обов’язково надходити з їжею), що активізують роботу печінки, беруть участь в кровотворенні, підвищують імунітет, сприяють повноцінному засвоєнню вітамінів. Білки містять сульфгідрильні групи, які приймають «удар» випромінювань на себе.

Висновки: радіація усюди, ти кожного дня отримуєш дозу випромінювання, але якщо слідкувати за раціоном харчування, дбати про здоров’я і відпочивати, то все буде добре – у кожного з нас. А ти краще приєднуйся до нас у наступному тріпу до Чорнобилю – буде цікаво і дізнаєшся багато про радіацію.

Кнопка забронировать

РОЗПОВІСТИ ДРУЗЯМ

ЧОРНОБИЛЬ та місто-привид ПРИП'ЯТЬ

Дізнатись більше ЧОРНОБИЛЬ та місто-привид ПРИП